See Talja on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talja",
"id": "fleece",
"t": "hide, fleece"
},
"expansion": "talja (“hide, fleece”)",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "Probably from talja (“hide, fleece”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Talja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Talja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Talja",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Talj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Talja-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑljɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝ljɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑljɑ"
}
],
"word": "Talja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talja",
"id": "fleece",
"t": "hide, fleece"
},
"expansion": "talja (“hide, fleece”)",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "Probably from talja (“hide, fleece”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Talja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Taljaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Taljattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taljoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taljoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Talja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Talja",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Talj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑljɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑljɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑljɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝ljɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑljɑ"
}
],
"word": "Talja"
}
Download raw JSONL data for Talja meaning in All languages combined (19.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Talja",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Talja",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.